czwartek

22.07 wtorek - "Pierwszy pawilon"; "Docent H"; "Przyjaciel"; "Profesor Zazul" - letnie kino ZachętyPokaz filmowy towarzyszący wystawie „Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych”

W lipcu w kinie letnim zaprezentujemy wybór filmów fantastycznonaukowych z byłego bloku wschodniego. Będą to pełnometrażowe ekranizacje prozy Stanisław Lema oraz filmy krótkometrażowe, jak również niezwykły film produkcji radzieckiej, który bezpośrednio zainspirował tytuł wystawy w Zachęcie, której towarzyszy przegląd.

Pierwszy pawilon
reż. Janusz Majewski
Polska, 1965, 24 min

Film stanowi połączenie fantastyki i horroru, a jego tematem są niebezpieczne eksperymenty związane z pomniejszaniem ludzi. Autorem scenografii jest Anatol Radzinowicz, który projektował też scenografię do filmu Milcząca gwiazda. Film powstał w Studiu Semafor jako część serii, w ramach której zrealizowano również dwa inne filmy oparte na nowelach Stanisława Lema, utrzymane w poetyce Opowieści niesamowitych Edgara Allana Poe’a. Za specjalne efekty dźwiękowe w całej serii odpowiedzialny był Eugeniusz Rudnik.

Docent H
reż. Janusz Majewski
Polska, 1964, 22 min

Krótki metraż powstały w studiu Semafor w ramach serii fantastycznonaukowej porusza temat możliwości stworzenia sztucznej inteligencji, granic kontroli wynalazców nad swoimi dziełami oraz emocji i potencjalnej duszy maszyny lub cyborga.

Przyjaciel
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 18 min

Bohaterem filmu jest superkomputer, który rozwinął niezależną inteligencję. Aby móc się rozbudować i uniezależnić od ludzi, maszyna zawładnęła samotnym człowiekiem, z którym się przyjaźni i gra w szachy. Często pojawiająca w filmach science fiction gra jest motywem ukazującym zmagania człowieka z zimno kalkulującą maszyną.

Profesor Zazul
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 22 min

Pokazy filmowe w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego.


Przyjaciel reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki, Polska, 1965, fotos z filmu dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej, http://fototeka.fn.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz