poniedziałek

15.05 środa - IMPRO MITING: TOMASZ DĄBROWSKI solo


Tomasz Dąbrowski gra na trąbce, oraz instrumencie zwanym “balkan horn”. Jego mocne, natychmiast rozpoznawalne brzmienie i ekspresywna gra, są inspirowane free jazzem, Berlińską awangardą, oraz folkiem wschodnio Europejskim. Tomasz jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy młodego pokolenia zarówno na Polskiej, jak też i na Europejskiej scenie jazzowej. Mając zaledwie 28 lat, wydał jedenaście płyt jako współlider i sideman, koncertuje ekstensywnie w Europie.

W styczniu 2012, Dąbrowski odwiedził Nowy Jork, gdzie nagrał trzy albumy w dwanaście dni, współpracując z Tyshawn Soreyem, Kris Davis, Kenneth Dahl Knudsenem, Giladem Hekselmanem, Andrew Drury, oraz Jaleelem Shaw i Jonathanem Blake (obaj nominowani do nagrody Grammy). Nagrywał w słynnych Nowojorskich studiach: Skyline Studio, Acoustic Recording oraz Peter Karl’s Studio.

“TOM TRIO”, to tytuł pierwszej płyty Tomasza Dąbrowskiego jako lidera, i zarazem nazwa zespołu. W jego skład wchodzą dwaj Duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji. Muzyka “TOM TRIO” to wyjątkowa mieszanka Słowiańskich i Skandynawskich osobowości wyrażanych przez długie linie melodyczne, oryginalne brzmienie, i nadzwyczajne wyczucie przestrzeni w muzyce. Album ukazał się we wrześniu 2012, nakładem znanej Duńskiej wytwórni – ILK Records.

Album “TOM TRIO”, zawiera 11 kompozycji napisanych przez Tomasza. Większość z nich w formie piosenek bez tekstu. Niektóre, jak np. „7 Days to Go”, opierają się na mocnej linii melodycznej, kiedy inne wyrażają prostotę zawartą w „powyginanej” formie - “Wave”.

„Lubię tworzyć w niekomfortowych muzycznie sytuacjach, stawiać samemu sobie wyzwania. Granie w trio jest jedną z tych właśnie sytuacji, wymaga bym niemal bez przerwy stał ‘na palcach’, popycha w coraz to nowe artystycznie miejsca. Gramy bez instrumentu harmonicznego, co pozwala mi skupić się bardziej na brzmieniu, i szukanie nowych kolorów w graniu.”

Tomasz jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez okres ostatnich kilku lat, TD miał okazję współpracować z wieloma Polskimi artystami, m.in: Andrzej Jagodziński, Maciej Obara, Marek Kądziela, Grzech Piotrowski, Wojciech Pulcyn; zespołami ShockolaD+PL, OFF QUARTET i Hunger Pangs. Pracował z najznakomitszymi artystami Skandynawskiej sceny jazzowej, m.in. Kresten Osgood, Frederik Lundin, Jacob Anderskov, Óskar Guðjónsson, Daníel Friðrik Böðvarsson, Thomas Franck, Kasper Tranberg, The Copenhagen Art Ensemble, Lotte Anker, Peter Bruun, Andreas Lang, Richard Andersson, Simon Krabs, oraz Kasper Tom Christiansen.


START: 21
WSTĘP: 15 PLN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz