piątek

15.06 (ŚR) SOL ET LUNA


SOL ET LUNA

Duet Sol et Luna powstał wiosną 2000 roku. Koncertował w Niemczech, Estonii (w kościołach całego kraju) oraz Polsce. Tutaj z niezwykłą muzyką i wykonawstwem artystów zapoznała się publiczność Warszawy, Katowic i wielu innych miast. Zespół koncertował podczas konferencji i sesji naukowych, m. in. "Egipt Faraonów" w Świdnicy, poświęconej Aniołowi Ślązakowi sesji "Angelus Silesius" w Mikołowie oraz V Festiwalu Nauki w Warszawie.

Muzycy związani są również ze środowiskiem teatralnym nurtu alternatywnego: koncertowali na zaproszenie Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Teatru Wiejskiego "Węgajty". Współpracują także z artystami tańca współczesnego i pantomimy.

Repertuar zespołu obejmuje pieśni Litwińskiego: zarówno samogłoskowe pieśni bez słów, jak też pieśni do słów poetów mistycznych: Rumiego, Goethego, Angelusa Silesiusa, Novalisa, Rilkego, a także do tekstów pochodzących z "Papirusu Piastunki Kai", jednej z wersji egipskiej Księgi Zmarłych. Ponadto artyści pielęgnują brzmienie prostych współbrzmień muzyki sakralnej wczesnego średniowiecza . Równocześnie prowadzą prace nad "rozszerzonymi technikami śpiewu" (extended vocal techniques), które wykorzystują podczas koncertów muzyki improwizowanej oraz spotkań muzycznych z zakresu muzyki dawnej, współczesnej oraz jazzowej.

Zespół śpiewa w wielu różnych językach, co jest odbiciem lingwistycznych zamiłowań obojga artystów.

Publiczność koncertów zwraca uwagę na walor niezwykłego zestrojenia, czy stapiania się głosów dwojga wykonawców. Jest to swoiste "zjednoczenie przeciwieństw" (coincidentio oppositorum): głos męski i głos żeński dopełniają się nawzajem, tworząc przejmujące wrażenie jednego, "nieziemskiego" głosu.

Saba Zuzanna Krasoczko - jako solistka Scholi Teatru Wiejskiego "Węgajty" wystąpiła w repertuarze średniowiecznej muzyki sakralnej w Polsce, we Włoszech, Słowenii, Chorwacji i w Niemczech. W repertuarze świeckiej muzyki średniowiecza koncertowała w ramach Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Sandomierzu. Jako aktorka współpracuje z warszawsko - krakowskim teatrem "Międzymiastowa", angielskojęzycznym teatrem "The Cheerful Hamlets" oraz Projektem Terenowym Teatru Wiejskiego "Węgajty".

Mieczysław Litwiński - kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak o "wirtuozowskiej skali głosu" (The New York Times). Mieszkał i tworzył w Polsce, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Wykonywał swoją muzykę w wielu krajach wschodniej i zachodniej Europy, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m. in. w Carnegie Hall). Pisze pieśni, muzykę kameralną, baletową i teatralną. Wielokrotnie nagradzany (Bessie Award 1989, "kompozytor roku" w ankiecie słuchaczy American Public Radio 1986). Śpiewał solo i w chórach - m. in. Novi Singers, The Harmonic Choir. Wykładał w New York Open Center, The New School, New York University, Uniwersytecie Księcia Witolda w Kownie, Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat prowadzi warsztaty głosu i oddechu za granicą i w Polsce, gdzie współpracował m. in. z teatrami: Kana, Wierszalin, Gardzienice, Węgajty, Montownia. Ostatnio zrealizował spektakl plenerowy "Missa Pagana".

15 CZERWCA 2011 (ŚRODA)
START: 20
WSTĘP:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz