czwartek

6.06 czwartek - IMPRO MITING: MIECZYSŁAW LITWIŃSKI & PIOTR DĄBROWSKIKolejne spotkanie w ramach cyklu to koncert dwóch wybitnych artystów.

Mieczysław Litwiński - kompozytor, śpiewak i multiinstrumentalista,
Jego muzyka jest "harmonijna i tętniąca życiem", cechuje ją "doskonałe wyczucie chwili, poczucie mikrokosmicznego szczegółu", i "często brzmi jak zasłyszana na ulicy cudowna melodia" (The New York Times). Wywołała ogromny oddźwięk i zdobyła sobie uznanie ze strony zarówno słuchaczy jak i krytyków w Ameryce i Europie. John Schaefer w swojej książce "New Sounds - A Listener's Guide to New Music" (Harper & Row, Londyn, 1987) opisuje ją jako "przejmująco piękną" .
Mieczysław Litwiński jest też śpiewakiem o "wirtuozowskiej skali głosu" (The New York Times") i "niezwykłą osobowością sceniczną" (The Village Voice). Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował z zespołami reprezentującymi szeroki zakres stylów i konwencji od jazzu, poprzez free-jazz, muzykę rockową, klasyczną, współczesną. Śpiewał w zespole "Novi Singers". Współzałożyciel Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (m.in.Krzysztof Knittel, Paweł Szymański, Stanisław Krupowicz, Andrzej Bieżan, Tadeusz Sudnik). Swoją muzykę wykonywał w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, wielu krajach Europy Zachodniej i Centralnej, jak również w Rosji, Ukrainie i krajach nadbałtyckich.
Współpracował również z "Tibetan Singing Bowl Ensemble"(Raphael Mostel), "Love of Life Orchestra"(Peter Gordon), "Harmonic Choir"(David Hykes) i, jako aktor, z "Polish Theatre Institute". Jako muzyk brał też udział w realizacji wielu filmów, m.in. braci Cohen ("Raising Arizona", " Barton Fink", muz. Carter Burwell) oraz występował obok innych znanych postaci świata muzycznego, jak John Cage czy Pauline Oliveros.
Od 1976 roku zajmuje się działalnością edukacyjną oraz wykładowczą. Prowadził zajęcia i wykłady w New York Open Center, był zapraszany jako wykładowca do New School, New York University, oraz konserwatoriów w Rydze, Tallinie i Kłajpedzie. Prowadzi również warsztaty oddechu, głosu i ruchu pod nazwą "Strojenie Siebie".


Piotr Dąbrowski - instrumenty perkusyjne, przedmioty, woda, papier;
Artysta plastyk, perkusjonsista, intuicjonista.
Poszukuje w perkusji i otoczeniu brzmień i barw. Muzyka tworzona przez niego koresponduje ze współczesną muzyką perkusyjną, minimalną, improwizowaną, noise’ową. Podobnie jak w swej twórczości plastycznej stawia na prostotę i surowość formy. W jego graniu instrumenty zyskują nowy wymiar, tracą swój konwencjonalny obraz – stają się narzędziami dźwiękowymi, służą do tworzenia osobliwych faktur, ujawnia się ich wewnętrzna energia. Każdy koncert z nim jest osobnym wydarzeniem. Jest autorem i wykonawcą interaktywnej audycji perkusyjnej dla dzieci pt:"Świat.Świat dźwięku". Z lubelskim perkusistą Konradem Chylem stworzył duet LUV. Współtworzył razem z Maciejem Puczyńskim, operatorem i reżyserem filmowym i perkusistą w jednym Projekt Dźwięk.
Miał przyjemność współpracować z: Maciejem Cierlińskim, Yerba Mater, Patrykiem Zakrockim, Meritum, Wiosna, Bindu Duo (z Tomkiem Bandyrą).

Zapraszamy!

start: 21
wstęp: 15 pln

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz