wtorek

31.07 wtorek KINO PLENEROWE EUFEMIA
Pokazy filmowe prezentowane w ramach cyklu Transatlantyki towarzyszące wystawie „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944”

• Stefan i Batory, realizacja Sergiusz Sprudin, film dokumentalny, Polska, 1969, 9 min

Dokument opowiada o dwóch polskich transatlatykach: MS Batory oraz TSS Stefan Batory. Film nakręcono w wyjątkowym momencie – w chwili, gdy w gdańskiej stoczni wracający z ostatniego rejsu zasłużony liniowiec spotkał się ze świeżo sprowadzonym z Holandii M/S Maasdam. Holenderski okręt po przebudowie został nazwany TSS Stefan Batory i zastąpił swojego porzednika na trasie tranatlantyckiej, utrzymując do 1988 roku stałe resjy pod polską banderą. Nakręcony przez znanego dokumentalistę film zawiera zdjęcia wnętrz statków oraz bardzo nastrojowe ujęcia morskie. Pokazuje również, jak ważną propagandową rolę odgrywały polskie transatlantyki przed i po wojnie.

• Spotkanie na Atlantyku, reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska, 1980, 105 min

Film został w całości nakręcony na polskim transatlantyku TSS Stefan Batory (następcy legendarnego „Batorego”). Bohaterami są podróżni wracający z Kanady do Polski. Wśród nich jest profesor Nowak (Igancy Gogolewski), który na pokładzie spotyka tajemniczego Waltera (Marek Walczewski). Profesorowi wydaje się, że już kiedyś spotkał mężczyznę, lecz nie pamięta, co mogło ich łączyć. Walter zaś prowadzi z Nowakiem pełną niedomówień grę. Oprócz nich statkiem płynie partnerka profesora, Magda (Teresa Budzisz-Krzyżanowska), piosenkarka Irena (Małgorzata Niemirska), romansujący z nią Zbyszek (Marek Lewandowski) oraz ksiądz (Wacław Ulewicz) opiekujący się starym, wracającym do kraju emigrantem (w tej roli Feliks Parnell, znany tancerz i choreograf, który zmarł w trakcie realizacji filmu). Spotkanie na Atlantyku łączy elementy dramatu i romansu, choć najważniejsza jest rozgrywka psychologiczna między głównymi bohaterami, której intensywność wzmaga zamknięcie w małej przestrzeni statku, gdzieś na środku oceanu.

Kino plenerowe EUFEMIA
pokazy filmowe w każdy wtorek lipca w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego
wstęp bezpłatny
start: 22:00


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz