poniedziałek

24.07 wtorek KINO PLENEROWE EUFEMIA
Pokazy filmowe prezentowane w ramach cyklu Transatlantyki towarzyszące wystawie „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944”

• „Batorym” do Polski, realizacja Franciszek Fuchs, Ludwik Perski, film dokumentalny, Polska, 1959, 17 min

Reportaż o słynnym polskim transatlantyku MS Batory, prezentujący wnętrza i wyposażenie statku oraz realia podróży. Film zrealizowano na dziesięć lat przed wycofaniem jednostki ze służby, w okresie, gdy legenda „Batorego” wciąż była żywa, a statek traktowano... jak pływający salon polskiej kultury.


• Polska Kronika Filmowa 1947, Znad morza oraz Polska Kronika Filmowa 1947, M/S Batory w porcie w Gdyni

Fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone M/S Batoremu pokazują, jaką rolę propagandową pełnił statek w powojennych realiach.

• Statek szaleńców / Ship of Fools, reż. Stanley Kramer, Stany Zjednoczone, 1965, 149 min

Akcja filmu, będącego adaptacją książki Katherine Anne Porter, toczy się w 1933 roku podczas rejsu niemieckiego transatlantyku z Meksyku do Hamburga. Pasażerowie statku reprezentują przedwojenne społeczeństwo. Wśród podróżnych są zarówno Żydzi, jak i sympatycy dochodzącego w tym czasie do władzy Hitlera. Na pokładzie płyną razem bogacze, robotnicy, arystokraci, przedsiębiorcy i artyści. Beztroski z pozoru rejs zwiastuje mającą nadejść za kilka lat tragedię.
W filmie występują wybitni aktorzy m.in. Simone Signoret, Lee Marvin oraz brytyjska gwiazda kina Vivien Leigh (znana z roli Scarlett w Przęminęło z wiatrem). Film nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, statukę za zdjęcia zdobył Ernest Laszlo.

Uwaga! pokaz w wersji oryginalnej, w języku angielskim.

Kino plenerowe EUFEMIA
pokazy filmowe w każdy wtorek lipca w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego
wstęp bezpłatny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz