piątek

17.01 wtorek POKAZ FILMY "ARUNDAHATI"

Drugi pokaz cyklu "Filmy z południa Indii" ma na celu przybliżenie specyficznie indyjskiego, często omijanego z pogardą typu filmów; określanej nieraz mianem "godess cinema" specyficznej mieszanki fantastyki i kina dewocyjnego. "Arundhati" to jeden z najnowszych przedstawicieli tego nurtu, a zarazem jeden z największych hitów kasowych południa Indii ostatnich lat, stanowiący fascynująca mozaikę motywów klasycznych, ludowych wierzeń i oryginalnych pomysłów autora, czy inspiracji zewnętrznych (zwłaszcza kinem chińskim).

Film poprzedzą dwie prelekcje (łącznie około 60 min.) w następującej kolejności:

"Fantastyka, kino mitologiczne i inne" wygłoszona zostanie przez amatorkę kina południowoindyjskiego i pomysłodawczynię cyklu, Marię Jawłowską. Prelekcja poruszy temat problemu podziału gatunkowego kin indyjskich, zaś jej głównym celem będzie próba zidentyfikowania różnych nurtów w korpusie filmów, które według zachodniej nomenklatury wypada nazwać fantastyką.

"Południowoindyjska bogini", wystąpienie pani mgr Karoliny Łaszewskiej, doktorantki UW specjalizującej się w kulturze i kulcie Mariamman, dotyczyć będzie, jak sam tytuł wskazuje postaci bogini z Południa Indii, ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które pojawiają się w filmie.

wstęp: za friko, nic, darmo
start: 18.30

strona cyklu "Filmy z południa Indii" na facebooku http://www.facebook.com/pages/Filmy-z-po%C5%82udnia-Indii-cykl-filmowy/251254134929034

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz