piątek

13.09 (WT) KINO O MUZYCE - My Blood, your Blood + Beats of Freedom

Zapraszamy serdecznie na pierwszą część cyklu "Kino o muzyce". W ramach pierwszej odsłony zaprezentujemy wam dwa dokumenty - "z epoki" oraz współczesny opisujące muzyczne zamieszanie lat 80 w Polsce. W miłej atmosferze, we wczesnojesienny wieczór zobaczmy jak to kiedyś było.

My Blood, Your Blood
(1986) - brytyjski film dokumentujący polską scenę muzyczną połowy lat 80. Film został wyreżyserowany przez Andrzeja Kostenkę na zamówienie brytyjskiej stacji BBC. Na obraz dokumentalny składają się: występy zespołów na FMR Jarocin '86, teledyski zrealizowane przez ekipę filmu oraz wywiady z muzykami: m.in. Pawłem Gumolą (przewodnia postać w filmie), Zbigniewem Hołdysem, Tomkiem Lipińskim, Robertem Brylewskim, Darkiem Malejonkiem, członkami zespołów Process i KAT, a także z osobami związanymi z ówczesnym rynkiem muzycznym (m.in. szef "Hybryd" Sławomir Rogowski i dziennikarze Paweł Sito i Janusz Atlas).
Podczas filmu możemy usłyszeć między innymi Republikę, Proces , Izrael, Maanam, Tilt, Moskwę, Siekier, Kosmetyki Mrs. Pinki, Voo Voo, Aya RL.
Strona poświęcona filmowi http://dada.serpent.pl/mojakrew/mojakrew.html

Beats of Freedom (Zew wolności 2009), film dokumentalny produkcji polskiej, w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. Film prezentuje rozwój muzyki rockowej w Polsce, począwszy od koncertu zespołu The Rolling Stones w Warszawie, w 1967, do upadku komunizmu w 1989. Narratorem filmu jest angielski dziennikarz Chris Salewicz, który z powodu swojego polskiego pochodzenia swego czasu zainteresował się polską muzyką rockową. Przyjeżdża do Polski i rozmawia z Tomkiem Lipińskim, Piotrem Nagłowskim i Mirosławem Makowskim. W filmie pojawiają się również wypowiedzi wielu innych osób związanych z polskim rockiem.
Film wzbogacają fragmenty nagrań pochodzące z Instytutu Pamięci Narodowej, wytwórni Filmowej "Czołówka", Filmoteki Narodowej, a także z archiwów prywatnych, przedstawiające fragmenty koncertów (np. z Festiwalu w Jarocinie) i wiele innych zdjęć, przede wszystkim z lat 80. (np. fragmenty happeningów Pomarańczowej Alternatywy).

Ilustracją muzyczną są nagrania szeregu polskich zespołów rockowych, takich jak Maanam, Perfect, Turbo, TSA, Republika, Kult, Brygada Kryzys, Dezerter, Siekiera, 1984 czy Stan Svezda.

http://www.polityka.pl/kultura/aktualnoscikulturalne/1504010,1,dzieje-rocka-w-prl.read

START: 20.00
WSTĘP: FRIKO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz